Drodzy Parafianie, Parafii Wacławice i Drohojów!

Nikt z nas nie mógł przewidzieć, że przyjdzie nam przeżywać czas Wielkiego Postu i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w atmosferze szerzącej się epidemii kronawirusa i paraliżu życia codziennego na różnych odcinkach. Dziękujemy Bogu, że mogliśmy przeżyć Rekolekcje Parafialne
i Szkolne na początku Wielkiego Postu. Dla wielu były okazją skorzystania z Sakramentu Pokuty. Podczas rekolekcji chorzy, ludzie w podeszłym wieku, oraz chorzy w domach mieli także możliwość przyjąć Sakrament Namaszczenia Chorych.

            W związku z rozporządzeniami władz świeckich, jak i kościelnych, nie mamy możliwości gromadzenia się w świątyniach (najpierw ograniczenie do 50 osób, ostatnio tylko do 5 osób). W takiej sytuacji wielkim dobrodziejstwem jest możliwość uczestniczenia we Mszy św. i nabożeństwach Wielkiego Tygodnia poprzez radio, telewizję, Internet. Co więcej Kościół daje nam możliwości uzyskania odpuszczenia grzechów ciężkich w sytuacji niemożności przystąpienia do pojednania sakramentalnego. W takich okolicznościach trzeba – po rachunku sumienia – wzbudzić żal doskonały za grzechy oraz postanowienie sakramentalnego ich wyznania przy najbliższej sposobności. Ze względu na rygory sanitarne – niemożliwe jest uczestniczenie w Mszy św. i Komunii sakramentalnej, dlatego możemy przyjmować Komunię duchową. Jest to gorące pragnienie przyjęcia Pana Jezusa.

            Wszystko wskazuje na to, że w takiej atmosferze będziemy przeżywać także Święta Wielkanocne. Stolica Apostolska jak i biskupi diecezji polskich określają zasady celebracji poszczególnych dni Wielkiego Tygodnia dostosowując do nadzwyczajnych sytuacji, jaką jest epidemia. Zachęcamy do zapoznania się z Orędziem Ks. Arcybiskupa Adama Szala, na ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE 2020 ROKU.

Doceniając wartość modlitwy osobistej, zachęcamy do adoracji Najświętszego Sakramentu w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę w ciągu dnia w kościele w Wacławicach i Drohojowie od godz. 9.00 do 18.00. (z zachowaniem ograniczenia do 5 osób).

Choć w tym roku będziemy przeżywali Pamiątkę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w sposób tak niezwykle ograniczony, to jednak niech będzie to dla nas wszystkich święty czas.

Kiedy niewiasty wczesnym rankiem po szabacie przybyły do grobu i zastały go pustym, były zaniepokojone i pełne obaw, dopóki nie usłyszały słów aniołów. My już wiemy, że pusty grób nie jest powodem do lęku, lecz znakiem Zmartwychwstania Pańskiego. Niech zatem nie smuci nas owa ograniczoność w celebracji liturgii, a słowa naszego Pana – gdzie dwaj albo trzej gromadzą się w imię moje, tam jestem pośród nich (por. Mt 18, 20) – w tym szczególnym czasie napełniają nasze serca otuchą i nadzieją.

Zapewniamy Was o modlitwie i prosimy o modlitewne wsparcie,

bo dla nas to także czas niełatwy.

                                                           Szczęść Boże!

                                                                       Ks. Andrzej i ks. Tomasz

Zachęcamy do korzystania z transmisji Mszy św. i nabożeństw w mediach.

09,10,11 kwietnia TVP3 – godz. 18.00 – Transmisja liturgii Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota) z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

10 kwietnia – TVP1 – godz. 20.50  – Transmisja drogi krzyżowej z udziałem papieża Franciszka.

12 kwietnia – TVP1 – Niedziela Wielkanocna – godz. 7.00 – transmisja Mszy św. z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach,

godz. 11.00 – Msza św. z uroczystości zmartwychwstania Pańskiego i błogosławieństwo Urbi et Orbi z Watykanu.

13 kwietnia – TVP1 – Poniedziałek Wielkanocny – godz. 7.00 – transmisja mszy św. z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach,

godz. 11.00  – Msza św. z Jasnej Góry,

godz. 12.00 – modlitwa Regina Coeli z Watykanu.

Chrzest
Spowiedź
I Komunia
Msza Święta
Bierzmowanie
Małżeństwo
Namaszczenie
Pogrzeb