Koniec II wojny światowej i związane z tym przymusowe wysiedlenia Polaków z Kresów Wschodnich, oraz Ukraińców w tzw. Akcji „Wisła” spowodowały, że w miejscowości Drohojów zaczęła dominować ludność polskiego pochodzenia przesiedlona z miejscowości Kamionka Strumiłłowa i okolic – dzisiejsza Ukraina.
Dekretem z 4 kwietnia 1946 roku bp przemyski Franciszek Barda utworzył w Drohojowie stację duszpasterską o charakterze wikariatu parafii Wacławice. Na miejsce kultu religijnego została przeznaczona dawna cerkiew grekokatolicka. Pierwszym duszpasterzem był ks. Tadeusz Sorys, który przybył wraz z repatriantami. Po niedługim czasie wyjechał na tzw. Ziemie Odzyskane. Po nim posługę duszpasterską pełnił ks. Antoni Soszyński wraz ze stryjem ks. Józefem Urbankiem. Wkrótce jednak ks. Antoni Soszyński został przeniesiony do parafii Kaszyce. Od tego czasu na polecenie przemyskiej kurii, obowiązki administratora pełnił ks. Józef Hędrzak, proboszcz z Wacławic. Dojeżdżał tu co trzecią niedzielę. Ponieważ dawna cerkiew była w dość złym stanie, ks. Hędrzak zatroszczył się o odremontowanie świątyni. Sprowadził malarza Antoniego Gawła z Ujkowic, który na ścianach bocznych namalował obrazy: Św. Rodzina z Nazaretu oraz Pan Jezus nauczający i błogosławiący dzieci. Natomiast na suficie namalował obrazy: Jezus uzdrawiający chorego i św. Stanisław ze Szczepanowa. 27 stycznia 1957 r. ks. Hędrzak poświęcił dwa obrazy do ołtarza namalowane przez wspomnianego wcześniej Antoniego Gawła: obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz obraz św. Stanisława Kostkę i. Oba.
6 czerwca 1957 r. Kuria biskupia mianowała wikariuszem eksponowanym w Drohojowie ks. Stanisława Cyrana. W czasie posługi ks. Cyrana wstawiono do kościoła nowy konfesjonał i odnowiono stare stacje drogi krzyżowej przywiezione przez repatriantów.
19 września 1957 r. kardynał Stefan Wyszyński zatwierdził odpust dla parafii Drohojów na dzień 26 sierpnia w święto Matki Boskiej Częstochowskiej.
W kościele w Drohojowie, a także w prywatnym mieszkaniu parafianina znajdowały się rzeczy kościelne przywiezione przez repatriantów, szczególnie z miejscowości Bóbrka i Kamionka Strumiłowa. Kuria biskupia w Przemyślu, pismem z dnia 16 maja 1961 r. zezwoliła na przejęcie przez kościół w Drohojowie część sprzętów kościelnych pochodzących z tych parafii. Część miała zostać przydzielone do innych parafii, a resztę przekazać do kurii biskupiej.
W 1961 roku ks. Stanisław Cyran, został przeniesiony na stanowisko kapelana sióstr w miejscowości Ujazdy parafia Wesoła. W jego miejsce od 12 maja 1961 r. posługę duszpasterską przejął ks. Tomasz Kluz, który poprzednio posługiwał w Samoklęskach. W czasie jego posługi wykonano ołtarz główny, do którego wstawiono obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i figury aniołów, natomiast obraz św. Antoniego wstawiono do ołtarza bocznego po stronie lewej. Ołtarz główny wykonał w 1964 r. Józef Mierzwa z Batycz. Ponadto w tym czasie odnowiono polichromię wnętrza kościoła.
20 grudnia 1967 roku ks. bp Ignacy Tokarczuk wydał dekret w którym parafię Drohojów wyłączył z dekanatu próchnickiego i przyłączył do dekanatu żurawickiego.
W latach 1967-1972 wikariuszem eksponowanym w Drohojowie był ks. Stanisław Mazur. W czasie jego posługi wstawiono ołtarz soborowy, ławki, wykonano bramę przy wejściu do kościoła oraz część ogrodzenia. Wybudowano także budynek gospodarczy przy plebanii. W 1967 r. cmentarz w Drohojowie został uznany przez władze powiatowe za komunalny i podlegający pod Gminną Radę Narodową w Orłach.
W latach 1972-1979 kolejnym wikariuszem eksponowanym był ks. Feliks Schuchart. Podczas jego posługi pomalowano blachę na kopule oraz zainstalowano nagłośnienie.
W 1979 r. wikariuszem eksponowanym parafii został ks. Józef Świerczek. Na początku jego posługi dokończono budowę ogrodzenia od strony drogi i od południa. W budynku plebanii urządzono salę katechetyczną i świetlicę ze sprzętem sportowym dla młodzieży. W świetlicy ksiądz organizował projekcje filmów religijnych dla młodzieży, a dla starszych wyświetlał je w kościele. W lipcu 1980 r. odnowiono kościół na zewnątrz, wykonano chodnik dookoła świątyni, a wewnątrz odnowiono konfesjonał, ławki i boazerię. Następnie wymieniono zniszczoną blachę na kopule i dachu. Wstawiono nowe okna do kościoła. W tym roku odbyły się też Misje parafialne prowadzone przez karmelitę O. Adeodata.
W 1981 r. zakupiono figurę Chrystusa Zmartwychwstałego, pozłocono starą monstrancję i puszkę na komunikanty. Przed Wielkanocą odnowiono obie zakrystie oraz wykonano nowy Boży Grób, przy którym straż pełniła wartę. Odwodniono budynek plebanii, wokół której posadzono kwiaty i urządzono boisko do siatkówki.
W 1982 r. były prowadzone prace w kościele przy odnowieniu polichromii. Malowidła wykonali Barbara Kochanowicz-Biodrowicz, Stanisława Kucia i Józef Bachórz. Do istniejących obrazów doszły nowe: Ostatnia Wieczerza w prezbiterium, w rogach kopuły postacie czterech Ewangelistów, a na tylnej ścianie chóru scena Zwiastowania. Ponadto zakupiono 16 ławek modrzewiowych, a wszystkie stare odmalowano na jeden kolor. Wymieniono też chorągwie w kościele na nowe, kupiono drugi konfesjonał i odnowiono balaski. W 1983 r. dokonano kapitalnego remontu plebanii.
Decyzją Kurii Biskupiej w Przemyślu z dnia 1 czerwca 1984 roku ekspozytura w Drohojowie podlegająca pod parafię Wacławice, została przekształcona na samodzielną parafię. Dotychczasowy wikariusz eksponowany ks. Józef Świerczek został administratorem nowej parafii. Równocześnie ks. Świerczek otrzymał polecenie pełnienia posługi duszpasterskiej i prowadzenia prac budowlanych przy kościele w Dusowcach (Nizinach).
W 1985 r. administratorem parafii Drohojów został ks. Antoni Cena, który dojeżdżał także z wykładami do Seminarium Duchownego w Przemyślu.
15 września tego roku parafię wizytował bp Ignacy Tokarczuk, który udzielił sakramentu bierzmowania 31 młodym parafianom. 18 czerwca 1988 r. z okazji Roku Eucharystycznego. do Drohojowa przybyły siostry karmelitanki, które prowadziły konferencje powołaniowe. W dniach 24-26 marca 1990 r. odbyły się rekolekcje, a nauki głosił ks. bp Edward Białogłowski. 13 kwietnia poświęcony został nowy krzyż, który ustawiono przed kościołem. Od września 1990 r. nauka religii powróciła do szkół. W dniach 2-4 marca 1991 r. rekolekcje głosił wicerektor Seminarium Duchownego w Przemyślu ks. dr Władysław Głowa. W 1994 r. parafia stała się prawnym właścicielem 4,89 ha gruntów, które w 1960 r. zostały upaństwowione oraz działka o powierzchni 0,7 ha, na której stoi kościół.
Ze względu na zły stan zdrowia ks. Antoniego Ceny, ks. arcybiskup Józef Michalik mianował administratorem parafii Drohojów ks. proboszcza z Kaszyc – Tadeusza Kulaka, a posługę duszpasterską sprawował wikariusz z Kaszyc ks. Henryk Pszona. Ks. Antoni Cena zmarł 1 stycznia 1997 roku w Korczynie i został pochowany w Morawsku.
W sierpniu 1997 roku decyzją ks. Arcybiskupa Józefa Michalika troskę duszpasterską objął nowo mianowany proboszcz w Wacławicach Kazimierz Kopeć oraz ks. Henryk Pszona przeniesiony z Kaszyc jako wikariusz do Wacławic.
W 1998 r. wybrana została nowa Rada Duszpasterska, która opowiedziała się za remontem kościoła.
W 1999 r. przystąpiono do gruntownego remontu kościoła. Wymieniono drzwi do zakrystii i boczne do kościoła, dwa okna i zrobiono nowe obróbki blacharskie. Pomalowano elewację. Wokół kościoła wyrównano ziemię, posadzono kwiaty, krzewy i drzewa. Projektantem zagospodarowania terenu był dyrektor Arboretum w Bolestraszycach Jerzy Piórecki. W maju rozpoczęto remont kopuły, uzupełniono przegniłe elementy konstrukcji dachowej, wymieniono 8 okien, wykonano nową elewację i pomalowano blachę. Pomalowano dach kościoła, odnowiono ogrodzenie.
Od 2000 r. Msze św. w Drohojowie odprawiane były w każdą niedzielę, środę i sobotę. Zorganizowano głosowanie, aby wierni zadecydowali czy remontować plebanię, czy kontynuować remont kościoła. Jednak sprawę plebanii zostawiono na później. W 2001 r. zakupiono okna do prezbiterium i zakrystii oraz kostkę brukową na wejście do kościoła. W 1 lipca 2002 r. administratorem parafii został nowy proboszcz z Wacławic ks. Adam Hus. W dniach 26-27 października parafia przeżyła peregrynację obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Mszę św. celebrował biskup Bolesław Taborski.
W 2003 r. trwała peregrynacja kopi cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w rodzinach całej parafii.
6 listopada 2004 r. wyremontowany kościół poświęcił arcybiskup Józef Michalik. W 2005 r. kontynuowano remonty, wymieniono w kościele instalację elektryczną i nagłośnienie, wymieniono konstrukcję chóru, który wykonano z drewna modrzewiowego. Ponadto odnowiono kielich i puszkę na komunikanty, pochodzące jeszcze z parafii z Kresów Wschodnich.
2 września 2006 r. Publiczne Gimnazjum w Drohojowie otrzymało imię Jana Pawła II.
W maju 2007 roku zamontowano w kościele 8 nowych okien aluminiowych.
29 czerwca 2007 roku ks. Paweł Bar z Wacławic odprawił Mszę prymicyjną.
W 2008 r. przystąpiono do malowania kościoła, a na czas remontu Msze święte odprawiane były w Domu Strażaka. Podczas prac malarskich wzmocniono siatkami tynki na sklepieniach i kopule. Na ścianach ułożono nową boazerię. Odnowiono dębowe ławki.
W 2011 r. podjęto się kolejnego remontu świątyni. Wykonano wówczas izolację poziomą ścian kościoła metodą iniekcji i pomalowano elewację kościoła.
10 stycznia 2012 r. parafia przeżywała nawiedzenie Krzyża Papieskiego, a uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Adam Szal. W 2012 roku wykonano izolację pionową fundamentów kościoła, wyłożono cokół z piaskowca i wykonano drogę procesyjną.
W sierpniu 2013 roku rozpoczęto prace przy remoncie ogrodzenia i budowie parkingu. Odnowiono zabytkową bramę kościelną.
W 2014 roku wykonano gazowe ogrzewanie kościoła oraz umieszczono nagrzewnicę na chórze.
W 2015 roku wykonano 10 nowych ławek do kościoła, a stare przekazano do kaplicy przy Wojewódzkim Podkarpackim Szpitalu Psychiatrycznym w Żurawicy. W 2016 r. wykonano drogę oraz ścieżki na cmentarzu w Drohojowie oraz przygotowano miejsce pod figurę Chrystusa Zmartwychwstałego.
22 sierpnia 2016 r. dekretem ks. abpa Adama Szala nowym administratorem parafii Drohojów został mianowany ks. kan. Andrzeja Stopyry, proboszcz parafii Wacławice.
19 kwietnia 2017 r. rozpoczęła się w parafii peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego, jako przygotowanie do Misji Parafialnych. W tym samym roku zakupiono figurę Chrystusa Zmartwychwstałego na cmentarz, wykonano fundament oraz cokół. Obok figury ustawiono tablicę upamiętniającą ludzi, którzy w latach 1944-1945 przybyli do Drohojowa z Kresów Wschodnich. Fundatorem i inicjatorem tablicy był Tadeusz Leja.
W dniach 3-9 marca 2018 r. odbyły się Misje parafialne, a prowadzili je księża Stanisław Mazur z Ropczyc i Janusz Mączka z Przemyśla.
W 2019 r. zorganizowano po raz kolejny drogę krzyżową po ulicach parafii.
W 2020 r. parafia Drohojów uzyskała dofinansowanie na wymianę okien w świątyni, posadzki w prezbiterium oraz docieplenie sklepienia. Ponadto pomalowano prezbiterium kościoła i elewację kopuły oraz wykonano renowację trzech krzyży ołtarzowych. Po uroczystościach odpustowych w sierpniu 2020 r., zdemontowany został ołtarz główny, który przekazano do renowacji.
Rada Duszpasterska wraz z ks. administratorem Andrzejem Stopyrą, podjęła decyzję remontu budynku plebanii w Drohojowie. W prace remontowe włączyły się: konserwator zabytków w Przemyślu, Stowarzyszenie „Wspólna Sprawa” w Drohojowie i miejscowa OSP oraz parafianie. W wrześniu 2023 r. podczas wizytacji kanonicznej parafii ks. bp. Krzysztof Chudzio dokonał poświęcenia wyremontowanego budynku plebanii.
(Opracowane na podstawie Kroniki Parafialnej – Drohojów oraz książki Macieja Dudy –„ Parafia Wacławice i Parafia Drohojów. Wczoraj i dziś”)