Początki Parafii Wacławice ścisłe wiążą się z powstaniem miejscowości o tej samej nazwie. Jej początki sięgają 1920 r., kiedy to zaczęto rozparcelowywać dawny majątek dworski w Trójczycach. Nabywali ją osadnicy od Banku Ziemskiego w Łańcucie.
Pierwsi osadnicy przybywali z okolic Łańcuta, Jarosławia. Były to rodziny z Markowej, Husowa, Handzlówki Krasnego, Jodłówki, Chodakówki, Manasterza, Sieteszy, Tuligłów, Ujkowic, Zamiechowa, Kaszyc, Gaci.
Konieczność powstania parafii w tym rejonie zauważył proboszcz z Kosienic ks. Leon Pinda. Jego staraniem na miejsce kultu religijnego przeznaczono budynek dawnej gorzelni, przekazany nieodpłatnie przez wspomniany Bank Ziemski w Łańcucie. Osadnicy bardzo szybko odbudowali budynek, który uległ uszkodzeniu podczas I wojny światowej. Część została wydzielona na kaplicę, a część na mieszkanie dla księdza i sale lekcyjne.
1 listopada 1922 r. kaplicę pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Trójczycach poświęcił ks. dr Jan Kwolek przedstawiciel Kurii Biskupiej.
Dekretem Kurii Biskupiej w Przemyślu z 15 czerwca 1923 r. utworzono tymczasową placówkę duszpasterską w Trójczycach, pod nazwą ekspozytury w Trójczycach. W skład tworzącej się parafii weszły wioski: Trójczyce i Zabłotce wydzielone z parafii Kosienice, Drohojów z parafii Radymno i Hnatkowice z parafii Ujkowice.
Od 1 lipca 1923 r. proboszczem w Trójczycach został ks. Andrzej Skrobacz, były wikariusz z Rzeszowa.
Wnętrze kościoła wyglądało bardzo skromnie. Z kroniki parafialnej zanotowano: „Ołtarz zbito z kilku desek, nakryto kocem i powieszono obraz Matki Boskiej Częstochowskiej ofiarowany przez urzędnika Banku Ziemskiego w Łańcucie Wacława Szonerta”. Podobnie skromna była ambona. W zakrystii było kilka ornatów ofiarowanych z Kosienic, Handzlówki. Wkrótce zakupiono nowe ławki dla wiernych oraz komodę do zakrystii. Dzięki ofiarności mieszkańców, sióstr Felicjanek z Rzeszowa i Krakowa do kościoła zakupiono wieczną lampkę, tabernakulum, biały ornat, dwie alby, bieliznę kielichową i sukienkę na puszkę. Ks. dziekan Ludwik Kozłowski z Tuligłów ofiarował zieloną chorągiew, fioletowy ornat i kielich. Ks. Andrzej Srobacz zanotował w kronice, że „bardzo kosztowny i piękny pająk ofiarowała do kościoła Pani Teofila Borowiczowa z Drohojowa”.
W 1925 r. przystąpiono do budowy ołtarza głównego, który wykonał Andrzej Magryś z Handzlówki.
29 października1925 r. nowym proboszczem został ks. Leon Bobola, były administrator z Bukowska.
Na mocy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z 25 czerwca 1927 r. część z miejscowości Trójczyce, na której stał kościół wydzielono i utworzono nową miejscowość o nazwie Wacławice.
W związku z zaistniałymi zmianami administracyjnymi, Kuria Biskupia dekretem z dnia 17 listopada 1927 r. w miejsce dotychczasowej placówki funkcjonującej pod nazwą ekspozytura Trójczyce, utworzyła parafię rzymsko-katolicką pod nazwą Wacławice.
6 grudnia 1927 r. dzięki życzliwości pracownika Banku Ziemskiego w Łańcucie Wacława Szonerta parafia otrzymała nieodpłatnie działkę pod cmentarz.
W 1928 r. parafia Wacławice liczyła już 750 wiernych, w tym 45 w Trójczycach,
7 w Hnatkowicach, 122 w Zabłotcach, 22 w Drohojowie, 316 w Wacławicach i 238 w Orłach.
Aby przeznaczyć cały budynek na kościół, ksiądz proboszcz Leon Bobola poczynił starania o budowę plebanii. W tym celu parafia zakupiła działkę obok placu kościelnego.
Po przeniesieniu Ks. Leona Boboli w sierpniu 1929 r. do Jedlicza, do 1 grudnia tegoż roku parafię obsługiwał proboszcz z Kaszyc – ks. Jan Świdnicki. Po kilku miesiącach nowym duszpasterzem w Wacławicach mianowany został ks. Antoni Lorens z parafii Raniżów.
W latach 1933-1947 proboszczem był ks. Jan Szurek, były administrator parafii Brześciany (dzisiejsza Ukraina). Mimo czasów trwającej II wojny światowej parafia Wacławice nadal funkcjonowała. Dowodem tego są chociażby zapisy w księdze ochrzczonych i małżeństw.
3 maja 1940 r. parafia przeżyła tragedię. Doszło do aresztowania 11 mieszkańców, którzy zostali przewiezieni do Tarnowa, a następnie 14 czerwca 1940 r. wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. 25 lipca 1944 r. w wyniku bombardowań w okolicach kościoła zginęło sześć osób, w tym organista Józef Siara.
Po zakończeniu działań wojennych mieszkańcy Wacławic zabrali się do odbudowy zniszczonych gospodarstw oraz kościoła, który również ucierpiał zniszczeniu podczas wojny.
Po śmierci Ks. Jana Szurka 13 stycznia 1947 r., tymczasowo parafią administrował ks. Antoni Soszyński z Drohojowa. Od 13 września1947 r proboszczem w Wacławicach został ks. Józef Hędrzak, były wikariusz z Rzeszowa.
Po wysiedleniu ludności ukraińskiej i osiedleniu się w ich miejsce przybyłej ludności polskiej z dzisiejszej Ukrainy oraz ludności z okolicznych miejscowości podkarpacia, Wacławice, Trójczyce, Drohojów, Hnatkowice stały się wioskami o prawie całkowitej dominacji ludności polskiej. Istniejący kościół okazał się za mały. Postanowiono zaadoptować cały budynek byłej gorzelni na kościół. Zlikwidowano dotychczasowe mieszkanie księdza i salę lekcyjną. Tymczasowo ksiądz zamieszkał u Państwa Wielgoszów koło kościoła i Sztolców w Trójczycach.
19 października 1947 r. rozbudowany i odnowiony kościół poświęcił ks. bp Franciszek Barda. 28 maja 1948 r., ks. Józef Hędrzak poświęcił plac pod budowę plebani, którą wybudowano dzięki pracy i ofiarności parafian.
W 1952 r. parafia należąca do dekanatu pruchnickiego liczyła już 1769 wiernych, w tym 319 w Wacławicach, 385 w Hnatkowicach, 390 w Drohojowie, 352 w Orłach
i 323 w Trójczycach. Ponadto ksiądz Józef Hędrzak obsługiwał także ekspozyturą w Drohojowie.
W 1954 r. wykonane zostały ołtarze boczne, konfesjonał, ambona i chrzcielnica przez Józefa Mierzwę z Batycz.
W 1957 r. parafia zakupiła organy sześciogłosowe zbudowane przez Franciszka Sypko z Rzeszowa. Pierwszym organistą był Władysław Pisula, następnie Jan Nawara, a od 1961 roku funkcję kościelnego i organisty objął Pan Zygmunt Świta.
Trzy miesiące po śmierci ks. Józefa Hędrzaka, 21 grudnia 1965 r. parafię Wacławice objął ks. Władysław Rybka, były administrator parafii Wujskie. W 1968 r. staraniem ks. Rybki rozpoczęto budowę nowej dzwonnicy. Została ona wybudowana wg. projektu inż. Henryka Stojanowskiego. Umieszczone na niej zostały trzy dzwony odlane w ludwisarni Felczyńskich w Przemyślu w 1970 r.
Ze względu na sytuację polityczną, jaka zaistniała po wojnie, władze komunistyczne usunęły ze szkoły lekcje religii. Nauka religii odbywała się przy kościele oraz w domach prywatnych w Hantkowicach, Orłach i Drohojowie. Za czasów ks. Władysława Rybki dobudowano cztery przypory wzmacniające mur kościoła, przedsionek boczny i kaplicę po drugiej stronie. Za prezbiterium dobudowano zakrystię. Wymieniono również wieżyczkę i sufit nad prezbiterium.
20 lipca 1978 r. proboszczem parafii Wacławice został ks. Bolesław Markowicz, były wikariusz z parafii Pstrągowa. W 1979 r. przeprowadzono kapitalny remont plebanii i doprowadzono gaz. W tym czasie parafia liczyła 1800 wiernych: w Trójczycach 412, Wacławicach 361, Ignacowie (dawnych Hnatkowicach) 383, w Drohojowie 105, i Orłach 539.
Od 23 listopada 1980 r. zaczęto odprawiać Msze św. w niedziele i święta w kaplicy na cmentarzu w Orłach. 15 sierpnia 1982 r. ks. biskup Tadeusz Błaszkiewicz poświęcił plac pod budowę nowego kościoła w Orłach, a 13 listopada 1983 r. z parafii Wacławice zostały wydzielone Orły i weszły w skład nowej parafii Orły-Zadąbrowie.
Z inicjatywy mieszkańców Hnatkowic w 1988 r. rozpoczęto prace przy budowie kaplicy. Projekt wykonał inż. Józef Olech. Wielką pomoc finansową w budowie okazał ks. biskup Ignacy Tokarczuk. Zwieńczeniem trudu i ofiarności mieszkańców Hnatkowic była uroczystość poświęcenia kaplicy pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, której dokonał ks. biskup Ignacy Tokarczuk 5 sierpnia 1990 r.
Od 1992 r. parafia Wacławice została włączona do nowopowstałego dekanatu Radymno I. Pod koniec pobytu ks. Bolesława Markowicza w parafii został pomalowany kościół według projektu Krzysztofa Mazura z Krakowa.
Od 9 sierpnia 1997 r. proboszczem w Wacławicach został ks. Kazimierz Kopeć, były wikariusz z parafii katedralnej w Przemyślu. Ks. arcybiskup Józef Michalik zdecydował, aby Drohojów ponownie należał do parafii Wacławice. Opiekę duszpasterską nad Drohojowem powierzono ks. Henrykowi Pszonie. Staraniom ks. Kazimierza Kopcia, w 1998 r. rozpoczęto rozbudowę budynku plebanii w Wacławicach według projektu inżyniera Pana Wacława Szkoły. Na czas rozbudowy plebanii ks. proboszcz Kazimierz zamieszkał u Państwa Lejów.
Od 1 lipca 2002 r. proboszczem został ks. Adam Hus, były proboszcz parafii Małkowice. W marcu 2003 r. podjęto decyzję o rozbudowie kościoła w Wacławicach. Na czas budowy kościoła Mszę św. i nabożeństwa odprawiano w Domu Ludowym w Wacławicach. Projekt rozbudowy wykonał inżynier Pan Wacław Szkoła, a kierownikiem budowy był Pan Władysław Karnas. Dzięki ofiarności sąsiednich parafii, oraz dużemu zaangażowaniu parafian, budowa postępowała dość szybko. 6 listopada 2004 r. poświęcenia nowej jeszcze nie wykończonej świątyni dokonał ks. arcybiskup Józef Michalik. By pozyskać fundusze na wykończenie kościoła organizowano parafiady i festyny parafialne.
Od 2012 r. rozpoczął swoją działalność chór „Testimonium” założony z inicjatywy kilku parafian, po opieką Pana Juliana Dubanika.
W maju 2014 r. przed uroczystościami odpustowymi, zamontowano w kościele pierwsze witraże, a pozostałe we wrześniu 2015 r.. Zostały one ufundowane przez byłych wikariuszy, ks. proboszcza Adama Husa, księdza Pawła Bara oraz parafian.
20 grudnia 2015 r. ks. arcybiskup Józef Michalik dokonał konsekracji ołtarza i kościoła w Wacławicach.
W 2015 roku po prawie 55 latach przeszedł na emeryturę organista Pan Zygmunt Świta. Nowym organistą został Bartłomiej Kaliniowski.
20 sierpnia 2016 r. nowym proboszczem w Wacławicach został ks. Andrzej Stopyra, który w latach 1991 – 2016 posługiwał jako proboszcz w parafii Brzozówka i Minojty diecezji grodzieńskiej na Białorusi.
W 2018 r. dzięki pomocy unijnej w kościele w Wacławicach przebudowano ogrzewanie nadmuchowo-gazowe. W tym samym roku rozpoczęto budowę dzwonnicy przy kościele w Hnatkowicach. Dużą ofiarność wykazali mieszkańcy Hnatkowic i członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Hnatkowice. Na dzwonnicy umieszczono dzwon „Maryja” (o wadze 150 kg), ufundowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Hnatkowice, dawny dzwon „św. Józef” (o wadze 100 kg) ufundowany w roku 1987 przez Pelagię i Józefa Dudoń, a także dzwon „św. Ignacy” (o wadze 50 kg) ufundowany przez mieszkańców wsi Hnatkowice na pamiątkę setnej rocznicy urodzin ks. abpa Ignacego Tokarczuka.
20 września tego roku podczas wizytacji kanonicznej, ks. arcybiskup Adam Szal poświęcił w Wacławicach kaplicę przedpogrzebową, która powstała przy współpracy Gminy Orły. Dzień później ks. arcybiskup poświęcił nową dzwonnicę i dzwony w Hnatkowicach.
22 listopada 2020 r. z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, przed kościołem w Wacławicach została postawiona figura świętego papieża, ufundowana przez dawnego parafianina Pana Izydora Miarę.
14 czerwca 2022 r. na cmentarzu w Trójczycach odsłonięto pomnik z tablicą upamiętniającą mieszkańców Trójczyc i Wacławic aresztowanych i więzionych w obozie niemieckim w Oświęcimiu.
Piękną kartą historii naszej parafii to powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
Księża i Ojcowie zakonni:
W 1981 roku – Ks. Ryszard Halwa – pallotyn, pochodzący z Orłów.
W 1982 roku – O. Józef Lizun franciszkanin – pochodzący z Wacławic.
W 1987 roku – O. Marek Dubanik franciszkanin – pochodzący z Trójczyc,
W 1988 roku – O. Władysław Lizun – franciszkanin – pochodzący z Wacławic
W 2007 roku – ks. Paweł Bar – pochodzącego z Wacławic.
W 2020 roku – ks. Karol Tomaszewski – pochodzący z Trójczyc
W 2007 roku – Brat Daniel Opoka – Paulin – pochodząca z Trójczyc .
Siostry zakonne:
Ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi
W 1954 roku Siostra Maria Czeluśniak – pochodząca z Hantkowic
W 1989 roku – Siostra Urszula Dubanik – pochodząca z Trójczyc.
W 1990 roku – Siostra Danuta Bajowska – pochodząca z Hnatkowic.
W 1996 roku – Siostra Dorota Świta – pochodząca z Trójczyc.
W 2000 roku Siostra Agnieszka Szczygieł – pochodząca z Wacławic.
Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej
W 2019 roku – Siostra Justyna Lusio, – pochodząca z Zabłociec parafia Wacławice.
W 2023 roku, obchodzono Jubileusz 100-lecia parafii Wacławice. Była to okazja, by podziękować Bogu w Trójcy Jedynemu przez pośrednictwo NMP Królowej Polski Patronki Parafii za otrzymane łaski na przestrzeni 100 lat.
(Opracowane na podstawie Kroniki Parafialnej – Wacławice oraz książki Macieja Dudy –„ Parafia Wacławice i Parafia Drohojów. Wczoraj i dziś”)