Uroczystość Wszystkich Świętych – 01.11.2020

OŚWIADCZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

PO NIEDZIELNYCH PROFANACJACH KOŚCIOŁÓW

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego – dotycząca kwestii obrony życia dzieci chorych – spowodowała niezwykle emocjonalne reakcje wielu osób w naszym kraju.

Samo stanowisko Kościoła katolickiego na temat prawa do życia jest niezmienne i publicznie znane. „Świadoma i dobrowolna decyzja pozbawienia życia niewinnej istoty ludzkiej jest zawsze złem z moralnego punktu widzenia i nigdy nie może być dozwolona ani jako cel, ani jako środek do dobrego celu. Jest to bowiem akt poważnego nieposłuszeństwa wobec prawa moralnego, co więcej, wobec samego Boga, jego twórcy i gwaranta; jest to akt sprzeczny z fundamentalnymi cnotami sprawiedliwości i miłości. «Nic i nikt nie może dać prawa do zabicia niewinnej istoty ludzkiej, czy to jest embrion czy płód, dziecko czy dorosły, człowiek stary, nieuleczalnie chory czy umierający. Ponadto nikt nie może się domagać, aby popełniono ten akt zabójstwa wobec niego samego lub wobec innej osoby powierzonej jego pieczy, nie może też bezpośrednio ani pośrednio wyrazić na to zgody. Żadna władza nie ma prawa do tego zmuszać ani na to przyzwalać»” (Evangelium Vitae, 57).

Chciałbym jednak przypomnieć, że to nie Kościół stanowi prawa w naszej Ojczyźnie i to nie biskupi podejmują decyzje o zgodności bądź niezgodności ustaw z Konstytucją RP. Kościół ze swej strony nie może przestać bronić życia, ani też zrezygnować z głoszenia, że każdą istotę ludzką trzeba chronić od poczęcia aż do naturalnej śmierci. W tej kwestii Kościół – jak często powtarza papież Franciszek nie może iść na żaden kompromis, ponieważ stałby się winnym kultury odrzucania, która jest dzisiaj tak bardzo rozpowszechniona, dotykając zawsze najbardziej potrzebujących i bezbronnych. „Wydawać by się mogło, że część ludzkości można poświęcić na rzecz selekcji, która faworyzuje grupę społeczną, zasługującą na życie bez ograniczeń. W gruncie rzeczy «ludzie nie są już postrzegani jako podstawowa wartość, którą należy szanować i chronić, szczególnie jeśli są ubodzy lub niepełnosprawni, jeśli ‚nie są jeszcze potrzebni’ – jak dzieci nienarodzone – lub ‚nie są już potrzebni’ – jak osoby starsze»” (Fratelli tutti, 18).

Wulgaryzmy, przemoc, obelżywe napisy i zakłócanie nabożeństw oraz profanacje, których dopuszczono się w ostatnich dniach – mimo iż mogą one pomóc niektórym osobom w rozładowaniu ich emocji – nie są właściwą metodą działania w demokratycznym państwie. Wyrażam mój smutek w związku z tym, że dzisiaj w wielu kościołach, uniemożliwiono osobom wierzącym modlitwę i przemocą odebrano prawo do wyznawania swojej wiary.

Proszę wszystkich o wyrażanie swoich poglądów w sposób akceptowalny społecznie, z poszanowaniem godności każdego człowieka. Potrzebujemy rozmowy, a nie postaw konfrontacyjnych czy gorączkowej wymiany opinii na portalach społecznościowych. „Autentyczny dialog społeczny – pisze papież Franciszek – zakłada zdolność poszanowania punktu widzenia drugiej osoby poprzez zaakceptowanie możliwości posiadania przez nią pewnych przekonań lub uprawnionych interesów” (Fratelli tutti, 203).

Wszystkich raz jeszcze zachęcam do dialogu na temat sposobów ochrony prawa do życia oraz praw kobiet. Dziennikarzy i polityków proszę o nieeskalowanie napięć, w poczuciu odpowiedzialności za pokój społeczny.

Wszystkich wiernych proszę o modlitwę w intencji dzieci nienarodzonych, w intencji rodziców oczekujących potomstwa, a także o nawrócenie tych, którzy stosują przemoc.

✠ Stanisław Gądecki

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Poznań, 25 października 2020 roku

  • Dziś Msza św. o godz. 7.30, 11.15. O godz. 14.00 – Msza św. z okazji pogrzebu za zmarłą Styś Teresę. Nabożeństwa za zmarłych na cmentarzu nie będzie.
  • W poniedziałek – Dzień Zaduszny. Msza św. i koronka do Miłosierdzia Bożego za zmarłych oczyszczających się w czyśćcu o godz. 7.30 i 18.00.
  • We wtorek od godz. 17.30 – adoracja N. Sakramentu, następnie Wypominki i Msza św.
  • W środę Wypominki i Msza św. o godz. 18.00.
  • W czwartek I czwartek miesiąca. O godz. 18.00 – nabożeństwo w intencji powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego oraz o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Następnie Wypominki i Msza św.
  • Piątek – pierwszy piątek miesiąca. Od godz. 10.00 – spowiedź chorych w domach po wcześniejszym zgłoszeniu w zakrystii lub telefonicznie. Od godz. 17.00 – podczas adoracji N. Sakramentu okazja do spowiedzi.
    O godz. 18.00 „Wypominki” i Msza św.
  • W sobotę o godz. 18.00 nabożeństwo I sobót miesiąca. Następnie Msza św.
  • W związku z pandemią Covid-19, Penitencjaria Apostolska określiła nowe terminy zyskiwania odpustu zupełnego dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się za zmarłych, odmawiając „Ojcze nas i Wierzę w Boga”. Terminem „odpust” określane jest darowanie kary doczesnej, jaką chrześcijanin zaciąga z powodu popełnionych i wyznanych na spowiedzi grzechów. W sakramencie pokuty otrzymujemy odpuszczenie winy, natomiast pozostaje jeszcze tzw. kara doczesna. Odpust zupełny lub cząstkowy możemy ofiarować tylko za siebie lub ofiarować go za zmarłego.
    Odpust zupełny można zyskać nie tylko w dniach od 1 do 8 listopada, ale także w inne osiem dni listopada. Również odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych, może być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.
    Do uzyskania odpustu zupełnego wymagane są trzy warunki:
    1) spowiedź sakramentalna (stan łaski uświęcającej),
    2) komunia św.,
    3) modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Papieża.
    Uzyskanie odpustu zakłada szczerą wewnętrzną przemianę, zerwanie z okazją do grzechu, pragnienie nie grzeszenia więcej oraz wypełnienie wymaganych warunków.
  • W dalszym ciągu można składać kartki z imionami i nazwiskami naszych bliskich zmarłych tzw. „Wypominki”.
  • W naszej wspólnocie parafialnej będziemy uczestniczyć w Różańcu Do Granic Nieba ofiarowanym w intencji dzieci nienarodzonych oraz o ochronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.
    Dlatego też zapraszamy codziennie w Oktawie Wszystkich Świętych na wspólną modlitwę różańcową na godzinę 20:30 do Kościoła w Wacławicach.
Chrzest
Spowiedź
I Komunia
Msza Święta
Bierzmowanie
Małżeństwo
Namaszczenie
Pogrzeb